یه چی بگم دردت کنه

وقتی صحبت از ایران و ایرانی میشه بعضیها اظهار تاسف می کنند و میگن ای بابا کاشکی تو ایران به دنیا نمی اومدیم، چه مملکتیه، خراب بشه و بعضیها هم با غرور باد می کنند و میگن ایرانی یعنی اصالت، تاریخ، تمدن و به قدمت ایران باستان می نازن.

امروز نمی خوام صحبت از افتخار یا انزجار از ایران و ایرانی بودن بکنم فقط می خوام یه سوال از همه ایرانیها بکنم (چه منزجر و چه مفتخر) و اون اینه که 10 تا از بزرگ مردهای تاریخ ایران رو نام ببرند. مسلماً هر چقدر اطلاعات تاریخیتون پایین هم باشه دیگه 10 تا نه حداقل میتونید 6-7 تا از معروفترین ها رو نام ببرید و مطمئنم که توی اونها اسم امیر کبیر هم خواهد بود.آره امیرکبیر زیاد هم دور نیست و احتیاجی هم نیست به چند هزار سال پیش برگردیم. تازه اگه حتی تا دیپلم هم خونده باشیم لااقل شب امتحان اسمشو تو کتاب تاریخ دیدیم.

با این سوالم می خواستم یه یادآوری به این موضوع کنم که از نظر اهمیت امیرکبیر کجای تاریخ ماست.

یه دوستی داشتم که چند وقت پیش برای چندمین بار که به زیارت کربلا رفته بود از زیارت برگشت و طبق معمول داشت از سفر و کارها و عباداتش تعریف می کرد و از اینکه چند جای مقدس رو رفته و کجاها نماز خونده. از حرم امام حسین و حضرت عباس گرفته تا قدمگاه فلان و مقام بهمان و الی آخر...

در پایان حرفهاش از اون پرسیدم: راستی سر قبر امیر کبیر هم رفتی؟ چنان مات و مبهوت به من نگاه کرد که یک لحظه به حرفم شک کردم و دوباره حرفمو توی ذهنم مرور کردم دیدم نه حرف بدی نزدم. با تعجب از من پرسید: مگه قبر امیر کبیر کربلاست؟!

این شد که امروز خواستم این مطلب رو بنویسم و به قول مشهدیها: یه چی بگم دردت کنه...شاید یه روز مردت کنه.

تا حالا آمار گرفتید که در سال چند سفر زیارتی به کربلا داریم و در هر سفر چند زائر ایرانی به کربلا میروند و مسلماً عده ای از اونها برای چندمین بار؟!

از این زائرها که دل و جیگراماکن زیارتی و سیاحتی و تجارتی کربلا و نجف و سامرا رو درمیارند موقع برگشت با کوله باری از معرفت و بینش عمیق عرفانی (صرف نظر از چمدونهای پر از اجناس بنجل) به مملکت برمی گردند چندتاشون سر قبر امیر کبیر میرن؟ اصلاً چندتاشون میدونند که قبر امیرکبیر کربلاست.آره کربلا، اونهم در حجره ای در قسمت جنوب شرقی صحن کربلا وحتی درب حجره هم رو به حرم امام حسین باز میشه.

الحمدلله توی این مملکت اینقدر اطلاعات عمومی بالاست که از پروفایل شخصی تک تک نفرات سیاهی لشکرجنگ خندق گرفته تا آخرین شماره رنگ موی آنجلینا جولی و سایزکت وشلوار برد پیت اطلاعات جامعی در دسته ولی از اون چیزی که باید بدونیم و حتی مایه افتخار ما باشه خبری نیست و شکر خدا روز به روز هم داره زیر خاکستر فراموشی دفن می شه. تلویزیون هم که خدا برکت بده تبلیغ چی توز نمکی رو، مجال نمی ده برنامه ای پخش بشه تازه اگر برنامه ای هم پخش بشه، راجع به مضرات چیپس و پفکه. رادیو رو هم که معمولاً از سراجبار پشت فرمون یا توی تاکسی گوش میدیم و خستگی کار و ترافیک نمیذاره چیزی بفهمیم. خودمون هم که . . . ای بابا . . .حس نداریم بریم دنبالش.

اصلاً از این قضیه بگذریم و زیاد جدی نگیرید و اگرشما هم تا حالا نمی دونستید زیاد مهم نیست ولی یه خواهشی داشتم. اگر از این به بعد کسی از دوستان یا آشنایان و فامیل به سفر زیارتی کربلا رفت و برگشت و شرح حالی از زیارت و سیاحت خودشو برای شما تعریف کرد این سوال رو حتماً از اون بپرسید که آیا سر قبر امیر کبیر رفته یا نه. با این کار و آماری که بعد از چند مورد به دست میارید حتماً به مقصود حرف بنده می رسید و به عمق فاجعه پی می برید که همیشه برای ما ایرانی ها مرغ همسایه غاز بوده و هست و خواهد بود.

ببخشید زیاد سرتون رو درد آوردم فقط یه چیزی تو گلوم مونده بود، گفتم بگم خفم نکنه.

/ 2 نظر / 34 بازدید
s سیدرضا

درود بیپایان بر شما و امیرکبیر؟؟!!

بهار

میدونستم مزار امیرکبیر کربلاست. به نظر من به جای اینکه بذاریم وقتی طرف از کربلا اومد ازش بپرسیم، قبل از رفتنش بهش توصیه کنیم که حتما بره سر مزار امیر. از عکس نامه ممنون. نامه ی خیلی جالبی بود.