حکیم عمر خیام

غیاث‌ الدین‌ ابوالفتح‌ عمر بن‌ ابراهیم‌ خیام‌ یا خیامی، یکی‌ از دانشمندان‌ نامدار مشرق‌ زمین‌ است‌ که‌ در میانه‌ سده‌ پنجم‌ هجری‌ در نیشابور زاده، و در اوایل‌ سده‌ ششم‌ وفات‌ یافته‌ است. او از بزرگ‌ترین‌ عالمان‌ عصر خود بوده، و هوشی‌ فوق‌ العاده‌ و حافظه‌ یی‌ نیرومند داشته‌ ‌ است. دانشهای‌ متداول‌ عصر خود را خوانده‌ و نیک‌ می دانسته و در فلسفه‌ و ریاضی‌ و نجوم بر همگان‌ فائق‌ آمده‌ است، به‌ هر دو زبان فارسی‌ و تازی‌ شعر سروده، و در علوم‌ مختلف‌ کتابها و رساله‌های‌ ارجمند داشته‌ است، که‌ همه‌ بر صفای‌ ذهن‌ و وسعت‌ دانش‌ و اطلاع‌ او دلالت‌ دارد.

‌خیام‌ در زمانه‌ خویش‌ منزلتی‌ بزرگ‌ و شهرتی‌ عظیم‌ و آوازه‌ای‌ نیکو داشته‌ و معاصران‌ او همه‌ وی‌ را به‌ القاب‌ بزرگی‌ نظیر: «دستور»، و «امام» و «فیلسوف» و «حجة‌الحق» ستوده‌اند، و از این‌ رو با پادشاهان‌ و امیران‌ هم‌ نشینی‌ داشته، و در نزد آنان‌ مقرب‌ و محترم‌ بوده‌ است.

‌اولین‌ کسی‌ که‌ رباعیات‌ او را به‌ انگلیسی‌ ترجمه‌ کرده، شاعر بزرگ‌ انگلیس‌ فیتز جرالد Fitz Gerald است‌ که‌ با روشی‌ زیبا و دلپذیر آن‌ رباعیات‌ را ترجمه‌ کرده‌ و توجه‌ مغربیان‌ را به‌ سخنان‌ او برانگیخته‌ است. و این‌ ترجمه‌ در دلهای‌ انگلیسی‌ زبانان‌ تأثیری‌ بزرگ‌ کرده، تا بدانجا که‌ به‌ خواندن‌ و فهمیدن‌ رباعیات‌ او که‌ در واقع‌ باز گوینده‌ افکار فلسفی‌ اوست‌ بیش‌ از ما ایرانیان‌ دل‌ داده‌اند.

خیام امروزه در آمریکا نیز از پرطرفدارترین شاعران ایرانی است و کوچکترین کتاب چاپ شده از خیام  درشهرنیویورک  به چاپ رسیده است.

چند رباعی زیبا از خیام:

ای بس که نباشیم جهان خواهد بود

بی نام ز ما و بی نشان خواهد بود

زین پیش نبودیم نبد هیچ خلل

زین پس چو نباشیم همان خواهد بود

 

از آمدنم نبود گردون را سود

وز رفتن من جاه و جلالش نفزود

وز هییچکسی نیز گوشم نشنود

کاین آمدن و رفتنم از بهر چه بود

 

خیام تو گفتی که بسی خواهی خفت

بی مونس و بی حریف و بی همدم و جفت

گفتی که به کس مگو تو این راز نهفت

هر لاله پژمرد نخواهد بشکفت

28 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

/ 1 نظر / 32 بازدید
ساخت سایت رایگان حرفه ای

با سلام ایا شما هم ارزوی داشتن یک وبسایت پیشرفته همانند تمامی وبسایت های پیشرفته جهان را دارید؟! ما خواسته شما را براورده میکنیم... اگر مایل به ایجاد سایت هستید ، ولی قادر به پرداخت هزینه های بالای آن نیستید ، ما هاست رایگان گیگ رو به همراه دامین رایگان به شما پیشنهاد می کنیم. مراحل ساخت سایت پیشرفته وحرفه ای شما: 1-ابتدا وارد سایت شوید gigro.ir 2 فرم ثبت نام را پر کنید وبر روی ارسال کلیک کنید 3 ایمیل خود را چک کنید. لینک فعال سازی که برایتان ارسال شده را کلیک کنید تا حسابتان فعال شود. 4 اکنون حساب کاربری شما فعال است میتوانید سایت خود را بسازید. *هرگونه سوال خود را از بخش پشتیبانی سایت بپرسید شما به همین راحتی صاحب یک هاست قدرتمند لینوکس وهمچنین دامین رایگان شدید.اکنون صفحه اصلی شما راه اندازی شده است. www.gigro.ir